Logo Facebook Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Zakup Nieruchomosci ⓒ All rights reserved.

logo wizytówki google Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej  (to sytuacja finansowa kredytobiorcy w momencie wnioskowania o kredyt). Nie jest to wartość stała i dzięki kilku drobnym zabiegom masz wpływ na jej wysokość. Z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić.

 

Zdolność kredytowa - jak obliczyć samodzielnie ?

 

Samodzielnie możesz tylko w przybliżeniu obliczyć swoją zdolność kredytową. Potrzebujesz tylko kartki papieru, po prawej stronie wpisujesz wszystkie dochody, nawet te dodatkowe. Oczywiście musisz uwzględnić także dochody współmałżonka. Po lewej stronie wypisujesz wydatki stałe, czyli wszystkie opłaty. W dalszej kolejności wydatki na codzienne zakupy, eksploatację samochodu, wczasy, wyjścia do restauracji, kina, ubrania.
 

Na koniec sumujesz obie strony. Różnica między dochodami a wydatkami to zdolność kredytowa. W takiej wysokości możesz płacić co miesiąc ratę za kredyt hipoteczny. Jeśli jest go niedużo - zastanów się, z czego możesz zrezygnować lub jak zwiększyć swoje dochody. To ułatwi sprawę przed wizytą w banku.

 

 

Kalkulator kredytowy - jak sprawdzić, na jaki kredyt mnie stać?


Większość banków na swojej stronie internetowej posiada kalkulator zdolności kredytowej. Kalkulator służy do określenia bezpiecznej miesięcznej raty kredytu, na jaką nas stać:
Obliczanie zdolności jest bardzo proste, wystarczy wypełnić pola wpisując:

  • wartość nieruchomości,
  • wielkość kredytu,
  • rodzaj rat (stałe, malejące)
  • rodzaj oprocentowania (stałe, zmienne)
  • ilość rat.


Wpisując wielkość kredytu, trzeba pamiętać o minimalnym wkładzie własnym na poziomie 20% - im jest on większy, tym finalny koszt kredytu jest mniejszy. 

Zobacz także: Wkład własny na mieszkanie - ile potrzebujesz gotówki?

 

Zdolność kredytowa w banku - co bank bierze pod uwagę?


Podczas oceny Twojej sytuacji finansowej, bank weźmie pod uwagę kilka rzeczy:

 

  • uzyskiwane regularne dochody
  • forma zatrudnienia
  • miesięczne koszty utrzymania
  • liczbę osób w gospodarstwie domowym
  • posiadany majątek własny
  • inne kredyty i zobowiązania finansowe
  • historia kredytowa na podstawie weryfikacji w BIK
  • wysokość wkładu własnego,
  • kwota kredytu i czas kredytowania 
  • wiek kredytobiorcy


Każdy bank prowadzi indywidualną politykę kredytową w ramach obowiązującego prawa. W jednym banku Twoja zdolność kredytowa będzie większa, w innym mniejsza. Z tego powodu warto złożyć wniosek kredytowy w 2, 3 bankach i porównać oferty.


Zobacz też: Spirala zadłużenia. Dlaczego wpadamy w długi?

 

Jak poprawić zdolność kredytową?


Istnieje kilka sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej. Do wyboru masz kilka możliwości:

  1. Spłać wszystkie swoje zaległości - jeśli nie jesteś pewny o wszystkich swoich zaległościach, sprawdź swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Regularnie spłacanie zobowiązań, pozytywnie wpłynie na Twoją zdolność kredytową.
     

  2. Skonsoliduj kredyty - wszystkie dotychczas spłacane raty, spróbuj połączyć w jedną mniejszą. Zmniejszy to wysokość Twoich miesięcznych wydatków.
     

  3. Zrezygnuj z kart kredytowych - posiadanie kart kredytowych i wysokość ich limitów, mają bezpośredni wpływ na wysokość Twoich miesięcznych wydatków. Jest to jeden z głównych czynników decydujących o wysokości przyznanego kredytu.
     

  4. Zadbaj o Twoje konto osobiste - bank przeanalizuje historie Twojego rachunku bankowego. Zadbaj, aby wpływało tam regularnie Twoje wynagrodzenia. Nie dopuszczaj do „wyzerowania” salda bądź przekroczenia debetu.
     

  5. Mniejszy kredyt lub dłuższy okres spłaty - obniży to Twoją comiesięczną ratę kredytu hipotecznego i zwiększy Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
     

  6. Wyższy wkłady własny - działa na Twoją korzyść - obniża wysokość kredytu, zmniejsza wysokość rat. Bank może zaoferować lepsze warunki kredytowania.
     

  7. Złożenie wniosku z małżonkiem - Korzystnie wpłynie to zdolność kredytową, nawet gdy między małżonkami występuje rozdzielność majątkowa.
     

  8. Złożenie wniosku z małżonkiem z negatywną historią w BIK - by uniknąć odpowiedzialności za długi współmałżonka, warto podpisać intercyzę. Wpłynie to korzystnie na zdolność kredytową wnioskującego, ponieważ kiepska sytuacja finansowa współmałżonka - nie będzie brana wtedy przez bank pod uwagę. 
     

  9. Złożenie wniosku z współkredytobiorcą - Kredyt możesz zaciągnąć z z innym członkiem rodziny. Wspólnie łatwiej będzie - bank weźmie pod uwagę wysokość wszystkich dochodów i podniesie to zdolność kredytową. 

 

Zobacz też: 7 kroków jak kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny?


Warto zatroszczyć się o zwiększenie zdolności kredytowej - bo od niej zależą warunki, na jakich dostaniesz kredyt hipoteczny. Im większa zdolność, tym warunki korzystniejsze (odsetki, prowizja, ubezpieczenie, okres spłaty). W końcowym efekcie oznacza to niższe koszty kredytu, a wymarzona nieruchomość na kredyt znajdzie się w Twoim zasięgu.

 

 

Jak sprawdzić i poprawić swoją zdolność kredytową?

Zamiana mieszkania, Przeprowadzka
25 stycznia 2020
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra

BAZA WIEDZY