Logo Facebook Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Zakup Nieruchomosci ⓒ All rights reserved.

logo wizytówki google Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Los bywa przewrotny i często odbija się na finansach. Spirala mnożących się zobowiązań, kolejne zaciągane chwilówki  które mają ratować rosnącą dziurę budżetową, komornik  którym straszą firmy windykacyjne! Takie działania są znane wielu osobom, które często w związku z nieprzewidywanymi zdarzeniami losowymi popadają w długi, z których nie potrafią wyjść samodzielnie. Upadłość konsumencka wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale co trzeba o niej wiedzieć.

 

Co to jest upadłość konsumencka? 
 

Z raportów Krajowego Rejestru Długów wynika, że zobowiązania Polaków pod koniec 2019 roku 3-krotnie przewyższyły sumy, które były zaciągane jeszcze 3 lata wcześniej. 
 

Upadłość konsumencka jest skierowana do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i ma prowadzić do umorzenia lub częściowego zmniejszenia powstałych zobowiązań, których jednostka nie potrafi uregulować. Upadłość może dotyczyć tylko długów, które zaistniały przed jej ogłoszeniem. Czy to jest idealne rozwiązanie? 
 

Trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie nie polega na „odpuszczeniu” zobowiązania. Gdyby tak było, z pewnością większość osób ogłaszałaby upadłość. Status upadłości konsumenckiej, czyli przyznania tego, że konsument nie jest w stanie spłacić zadłużenia, ustala sąd.

Zobacz też: Spirala zadłużenia. Dlaczego wpadamy w długi?
 


Kto może ogłosić upadłość konsumencką - jak to zrobić, gdzie napisać wniosek?
 

Zgodnie z zapisami prawa, a dokładniej Ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 23 września 2019 r., poz. 1802, o upadłość konsumencką może wystąpić każda osoba fizyczna, która pozostaje niewypłacalna.

Co to znaczy?
 

O niewypłacalności można mówić wtedy, kiedy miesięczne zarobki są zbyt niskie (lub nie ma ich w ogóle), aby pokryć zobowiązania, wynikające np. z zaciągnięcia pożyczek lub kredytów. Zadłużenie musi jednak wynikać z przyczyn losowych, a nie celowych działań jednostki, zaniedbań lub prób oszustwa.

Jak się za to zabrać? 
 

Droga do ogłoszenia statusu upadłości konsumenckiej może przebiegać różnie, dlatego nie ma co się nastawiać na szybką i łatwą decyzję. Ta zależy od sądu, w którym trzeba założyć sprawę i wnieść wniosek. Skoro sąd to i dodatkowe koszty? Nie należy mieć takich obaw. Jedyną opłatą, którą należy wnieść jest koszt 30 złotych.

 

Jak długo trwa proces ogłaszania upadłości konsumenckiej, czyli co się dzieje po złożeniu wniosku? 
 

Po złożeniu dokumentów do sądu ten wnikliwe je analizuje i sprawdza przesłanki do ogłoszenia upadłości. Nie ma określonej daty, która nakazywałaby organowi wydać stosowną decyzję, chociaż doświadczenie pokazuje, że cały proces zamyka się w okresie od 3 tygodni do 3 miesięcy.


W tym czasie wyróżnić należy 2 etapy:
 

  1. Zlikwidowanie majątku osoby ogłaszającej upadłość.
    Syndyk określa skład i wartość masy upadłości, sporządza listę wierzycieli i sprzedaje majątek dłużnika. Z tak pozyskanych środków spłaca wierzycieli, którzy byli wyszczególnieni w spisie;

  2. Ustalenie planu spłaty zobowiązań, który może zostać wydłużony maksymalnie do 3 lat. 



Zobacz też: Licytacja komornicza, wszystko co musisz wiedzieć.

 

Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej — wady i zalety.
 

Upadłość konsumencka - plan idealny czy uzależnienie swojego życia od wymiaru sprawiedliwości? Sam status upadłości wydaje się być ukłonem w kierunku dłużnika i jego ostatnią deską ratunku, ale czy tak jest naprawdę - z jakimi konsekwencjami trzeba się mierzyć? 

Zalety
 

Do najważniejszych zalet upadłości konsumenckiej wyróżnić należy:

  • pewny i bezpieczny sposób uregulowania swoich zadłużeń; 
  • odzyskanie spokoju dotyczącego własnej przyszłości; 
  • wykluczenie stresu związanego z postępowaniem komornika; 
  • odzyskanie poczucia własnej wartości. 


Wady
 

Wady upadłości konsumenckiej to przede wszystkim:

  • utracenie prawa do zarządzania własnym majątkiem;
  • ograniczenie zawierania umów życia codziennego;
  • zagrożenie przerwania postępowania upadłości konsumenckiej w przypadku, gdy jednostka poczuci pracę zawodową. 
     


 

Upadłość konsumencka - jakie zmiany w 2020 roku?
 

Według raportów resoru sprawiedliwości ponad 2 mln Polaków nie potrafi poradzić sobie z zaciągniętymi zobowiązaniami. Ta sytuacja zmusza do zmian. Nowelizacja ustawy, która ma wejść w życie 24 marca 2020 roku przewiduje sporo ułatwień, dotyczących ustalania statusu upadłości konsumenckiej.


O co dokładnie chodzi?
 

  • upadłość konsumencka będzie będzie dostępna także dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą;
  • łagodniejszy wymiar - o upadłość konsumencką będą mogły starać się osoby, których zadłużenie nie wynika tylko z życiowych zdarzeń losowych. W związku z tym wymiar sprawiedliwości ma możliwość wydłużania okresu spłaty do 7 lat, w zależności od przedstawionych przesłanek;
  • możliwość porozumienia z wierzycielem bez ogłoszenia upadłości, czyli sądowa mediacja. 


 

Upadłość konsumencka — i co dalej?
 

Upadłość konsumencka nie jest wyrokiem. Nie jest także końcem, chociaż na pewno istotnymi zmianami w życiu. Status ten nie czyni jednak człowieka upadłym - wręcz przeciwnie. Oprócz wyzbycia się własnego majątku dłużnik może odzyskać spokój, bezpieczeństwo i stabilność, a to wartości o bardzo dużym znaczeniu. 


Skorzystaj z naszych usług: Masz problemy finansowe? Grozi Tobie licytacja komornicza? Zadzwoń już dziś. Nasze biuro pomaga Klientom z obciążeniami na hipotece wynikającymi na skutek: nieopłaconego czynszu i rachunków; niespłaconych kredytów;  długów w ZUS i Urzędzie Skarbowym; nieuregulowania innych zobowiązań. Każdemu udzielamy bezpłatnych porad prawnych.

 

 

 

Upadłość konsumencka - czy to dobry pomysł na pozbycie się długów?

Zamiana mieszkania, Przeprowadzka
29 lutego 2020
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra

BAZA WIEDZY