Logo Facebook Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Zakup Nieruchomosci ⓒ All rights reserved.

logo wizytówki google Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Niemal każdy z nas zaciąga zobowiązania, które spłaca w ratach. Mogą to być mniejsze sumy związane choćby z zakupem telefonu czy telewizora na raty, ale często spłacamy też zakup samochodu czy mieszkania. Branie pożyczek w banku czy kredytów nie ma nic złego.

Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy zobowiązań jest zbyt wiele w stosunku do naszego budżetu. Dług się pogłębia, odsetki narastają, a wraz z nimi rośnie poziom naszego stresu. Tak więc bardzo łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia. Natomiast wyjście z niej to już całkiem duży kłopot, choć na szczęście nie jest to niemożliwe.


 

Jak i dlaczego wpadamy w długi ?


Otaczające nas reklamy i z pozoru atrakcyjne oferty pożyczek wcale nie ułatwiają życia bez długów. Zewsząd jesteśmy przekonywaniu, że urlop, na który nas nie stać, po prostu nam się należy albo że nie ma co oszczędzać całe życie – trzeba pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Przy takiej argumentacji drogi wyjazd wydaje się świetnym pomysłem.

W końcu jak nie teraz to kiedy?
Tyle lat oszczędzania czy brania nadgodzin warto w jakiś sposób sobie wynagrodzić. „Marzenia nie mają ceny, warto je realizować” – przekonują pożyczkodawcy czy producenci i z czasem zaczyna nam się wydawać, że mają rację. Przecież za cały podjęty trud i wszystkie wyrzeczenia po prostu „zasłużyliśmy". Nawet jeśli nagroda jest duża. Zbyt duża. To nic – można przecież wziąć pożyczkę.

Raty mogą być podobno na tyle niskie, że nawet ich nie zauważymy. Ale kolejne raty się mnożą. Jedna mała za telefon, druga za samochód, trzecia za telewizor, czwarta za urlop i nagle okazuje się, że comiesięczne zadłużenie powoli nas przerasta.

 

Dlaczego zaciągamy zobowiązania ponad potrzeby ?

 

Największe wydatki związane są z zakupem mieszkania. W końcu i tak wydajemy kilkaset tysięcy - warto więc dołożyć jeszcze trochę i zwiększyć metraż. Skoro to wydatek na wiele lat można też pomyśleć o przyszłych pokojach dla dzieci, gabinecie czy pokoju gościnnym.

A może lepiej już od razu kupić dom. Dla wielu osób dom to spełnienie marzeń, wyższy poziom niż mieszkanie. Skoro już więc i tak trzeba wziąć kredyt, można od razu zrealizować marzenie. Nawet jeśli trzeba je będzie spłacać przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Zobacz też: Jak sprawdzić i poprawić swoją zdolność kredytową?

 

Pętla zadłużenia - czyli co ?


Mieszkając w domu przerastającym realne potrzeby czy realizując wszystkie swoje zachcianki można co prawda początkowo czuć się świetnie, ale potem następuje zderzenie z rzeczywistością. Ilość zobowiązań wymusza nieraz konieczność wzięcia większej ilości nadgodzin, pojawia się zmęczenie czy większy poziom stresu. Chcemy więc jakoś go zredukować czy nagrodzić się za ten ciężki okres w naszym życiu.

Nagrodą może być urlop czy elektronika albo spełnienie jeszcze innej zachcianki. Nie stać nas na nią, ale „należy nam się”, a rozwiązaniem może być kolejna pożyczka. Nie zawsze jednak scenariusz wygląda tak samo. Możemy dobrze zaplanować swoje wydatki i spełnić swoje zachcianki, jednocześnie nie tonąć w długach.

Konsekwentnie spłacamy kolejne zobowiązania i choć nie pozostaje nam zbyt wiele oszczędności, to żyjąc z miesiąca na miesiąc radzimy sobie dobrze. A potem pojawiają się sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć – choroba i kosztowne leczenie, dziecko czy nagła utrata pracy. To poważne obciążenie dla domowego budżetu i choć długów wcześniej nie było, teraz zaczynają narastać.

 

Wpadamy w długi i co dalej ?


Wydatki rosną, a zarobki utrzymują się na tym samym poziomie, czy nawet spadają. Na głowie kredyt i raty pożyczek i właśnie wtedy zaczynają się problemy. Sądzimy, że „jakoś to będzie". Jedna rata niespłacona w terminie, druga i zadłużenie nie ma końca.

Możemy myśleć optymistycznie, że to przejściowe kłopoty. A jeśli tak, to uratować nas może bieżące spłacanie zobowiązań. Bierzemy więc w tym celu pożyczkę. Najlepiej szybką, a co za tym idzie – wyżej oprocentowaną. Realnie - zobowiązanie zamiast maleć narasta i tak powoli błędne koło się zamyka.

Potem może być już gorzej – postępowania komornicze, wypowiedzenie kredytu hipotecznego przez bank. W najgorszym wypadku dochodzi nawet do licytacji domu i jego sprzedaży. Finalnie zostajemy bez mieszkania i z długiem.

 

Jak nie dopuścić do takiej sytuacji ?


Ze spirali zadłużeń nie jest łatwo się wydostać. Dlatego znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest unikanie popadnięcia w błędne koło niż zastanawiać się potem, jak wyjść z długów. Po pierwsze, warto rozsądnie podchodzić do kwestii wydatków, zaciągania nowych pożyczek i zobowiązań.

Życie z dnia na dzień jest ryzykownym rozwiązaniem. Jeśli jednak długi już się pojawią, nie można uciekać od problemów, nawet jeśli sytuacja wydaje się rozpaczliwa. Ważny jest stały kontakt z windykacją czy wierzycielami. Lepiej wyjdziemy na negocjowaniu możliwości późniejszej spłaty czy zmniejszenia wysokości rat.

Możemy nie mieć jednak nerwów czy dostatecznej wiedzy, by radzić sobie ze wszystkim samodzielnie, szczególnie jeśli mamy zadłużoną nieruchomość. W takim wypadku warto skontaktować się ze specjalistyczną firmą, która nam pomoże. Sprzedaż zadłużonego mieszkania może okazać się najlepszą możliwością wyrwania się z pętli kredytowej. Obojętnie czy chodzi o niepłacony czynsz i rachunki, czy też długi w ZUS albo inne nieuregulowane zobowiązania, możemy rozważyć taką możliwość.

Zobacz też: Licytacja komornicza, wszystko co musisz wiedzieć

 

Oddłużanie nieruchomości


Tego typu usługi świadczy nasza Firma Zakup Nieruchomości zajmująca się oddłużaniem mieszkania bez straty dla klienta i w zrozumiały dla niego sposób negocjowaniem z wierzycielami warunków spłaty zobowiązań. Dzięki takiej pomocy mimo wcześniejszych problemów ostatecznie możemy wyjść na prostą – kończąc bez długów i związanym z tym stresem oraz z mniejszym, ale własnym mieszkaniem lub gotówką na nowy start w życiu.

 

Spirala zadłużenia. Dlaczego wpadamy w długi ?

30 listopada 2019
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra

BAZA WIEDZY