Logo Facebook Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Zakup Nieruchomosci ⓒ All rights reserved.

logo wizytówki google Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Orzeczenie rozwodu kończy związek między małżonkami, ale nie kończy ich wspólnych spraw. Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze podział majątku i kwestia opieki nad dziećmi.

 

Jaki majątek podlega podziałowi?


Małżonkowie dzielą się tylko majątkiem zgromadzonym wspólnie podczas trwania związku. Najczęściej podział ruchomości (samochód, biżuteria, oszczędności) nie wywołują większych sporów. Emocje pojawiają się w momencie konieczności podziału nieruchomości. Dotyczy to tylko tych, które zostały wspólnie kupione lub zbudowane. Mieszkanie kupione przed ślubem lub otrzymane w formie spadku, lub darowizny podczas trwania związku nie jest objęte podziałem.

 

Jak wygląda podział majątku po rozwodzie?


Sąd może dokonać podziału nieruchomości po połowie, ale może też zastosować inne proporcje. Przy tej okazji uwzględnia także interesy dzieci.

Mieszkanie może zostać przyznane jednemu z małżonków pod warunkiem spłaty drugiego lub podzielone fizycznie na dwie części z prawem zamieszkania przez obu małżonków. Najlepszą opcją niegenerującą konfliktów jest jednak sprzedaż nieruchomości i podzielenie się otrzymaną kwotą zgodnie z wyrokiem sądu. Za otrzymaną sumę każde z małżonków będzie mogło kupić samodzielne mieszkanie. I wbrew pozorom nie trzeba szukać kupca na mieszkanie i nie musi trwać to długo.

 

Skorzystaj z naszych usług: Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Pomożemy. Nasza firma zakup-nieruchomości w Zielonej Górze pomaga w dojściu do kompromisu przy podziale majątku niejednokrotnie skłóconych małżonków. Zadzwoń już dziś! 
W przypadku mieszkań zadłużonych sprzedaż w większości przypadków jest niemożliwa. Pomożemy Tobie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


 

Jak przeprowadzić rozwód i podział majątku w Zielonej Górze?


Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania powoda (osoba składająca wniosek), np.
 

Sąd Okręgowy Zielona Góra  I Wydział Cywilny.

https://www.zielona-gora.so.gov.pl/

We wniosku trzeba podać przyczyny rozpadu małżeństwa, określić czy rozwód ma być za porozumieniem stron, czy z orzeczeniem winy. Należy wskazać świadków lub dołączyć dowody oraz uiścić opłatę w wysokości 600 zł.

Osoby w trudnej sytuacji mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłaty. Wniosek o podział wspólnego majątku musi zostać wniesiony do właściwego wydziału cywilnego sądu rejonowego. Za sąd właściwy uznaje się sąd na terenie, którego jurysdykcji położona jest nieruchomość.

Do wniosku należy dołączyć wyrok sądowy o rozwodzie oraz wykaz majątku podlegającego podziałowi. Jego wartość zostaje ustalona według cen rynkowych na dzień dokonania podziału. Czasami sąd powołuje biegłego w celu wyceny dzielonego majątku lub dostarczenia dodatkowych dowodów. Przy składaniu wniosku należy uiścić opłatę 1000 zł. Jeżeli obie strony są zgodne w sprawie podziału zaproponowanego we wniosku, opłata zmniejszana jest do 300 zł.

 

Rozwód a podział majątku. Dla kogo mieszkanie ?

05 stycznia 2020
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra

BAZA WIEDZY