Logo Facebook Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Zakup Nieruchomosci ⓒ All rights reserved.

logo wizytówki google Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Ostatni rok przyniósł wiele zmian na rynku nieruchomości. Sytuacja jednak ustabilizowała się, a ceny nieco wyhamowały. Rynek pierwotny odczuł zmiany nie tyle w formie spadku cen, a już nieznacznego wzrostu. Zaskoczeniem są natomiast ceny na rynku wtórnym.


 

Jaka jest sytuacja na rynku nieruchomości?

 

Druga połowa roku tradycyjnie oznacza mniejsze zainteresowanie obrotem nieruchomości, jednak obecna sytuacja na świecie pokazała, że nadal uczymy się żyć w trudnej i wymagającej rzeczywistości. Wymagania deweloperów stale rosły i wydawało się, że ceny nie przestaną windować. Jednak jak pokazał wrzesień, zapał nieco przygasł.

 

W porównaniu do wakacji, ceny mieszkań z rynku pierwotnego w największych polskich miastach wzrosły zaledwie o jeden procent. Na liście znalazły się nawet miasta, gdzie ceny nieznacznie spadły lub pozostają niezmienne. Ogromny wzrost cen nieruchomości w ostatnim roku pokazał, że oczekiwania deweloperów są bardzo wysokie i najchętniej sprzedają się mieszkania pomiędzy 38 a 60 mkw.

Inaczej wygląda sytuacja na rynku wtórnym. Oczekiwania właścicieli mieszkań z drugiej ręki nadal rosną. Tradycyjnie metraż ma tutaj istotne znaczenie i najchętniej sprzedają się zarówno kawalerki, jak i mieszkania do 60 mkw. Duże miasta odnotowały wzrost cen o nawet 20%.

 

Rynek wtórny w ostatnich miesiącach był dość zmienny i obecnie kawalerki są droższe o 16% w porównaniu do sierpnia. To dość istotna zmiana, gdyż na rynku pierwotnym za taką nieruchomość trzeba zapłacić już tylko o 3% więcej.

 

 

Jakie są ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym w Zielonej Górze?

 

Duże miasta cieszą się nadal rosnącym zainteresowaniem, jednak wzrost ten nie jest już tak duży, jak na początku roku. Nieruchomości Zielona Góra w ostatnim roku wzrosły o prawie 13%, a ostatni miesiąc przyniósł kolejne podwyżki o 1,5%. Dlatego obecna średnia cena za m2 na rynku nieruchomości dla Zielonej Góry kształtuje się w okolicy 6300 zł.

 

Warto zaznaczyć, że w styczniu i lutym jeden metr kwadratowy był tańszy o jakieś 600 zł.Ogromny wzrost cen najprawdopodobniej wpłynął na decyzje kupujących i obecnie chętniej sprzedają się domy lub działki pod budowę.

 

 

Jakie są ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w Zielonej Górze?

 

Rynek wtórny w Zielonej Górze notuje spory wzrost. Mieszkania z drugiej ręki drożeją. Tradycyjnie już o cenie stanowi lokalizacja nieruchomości, gdzie na najdroższych ulicach miasta ceny plasują się powyżej 5900 zł za metr kwadratowy. Nadal jednak można znaleźć mieszkanie z ceną 4700 za mkw, jednak dotyczy to ulic, które nie należą do najchętniej zamieszkałych. Najchętniej sprzedają się nadal mieszkania 2 i 3 pokojowe i takich ofert jest najwięcej na rynku. 

 

Rynek nieruchomości w Zielonej Górze.[Raport 10.2021]

05 października 2021
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra

BAZA WIEDZY