Logo Facebook Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Zakup Nieruchomosci ⓒ All rights reserved.

logo wizytówki google Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Koronawirus zamknął ludzi w swoich mieszkaniach. Każdy szuka w nich bezpieczeństwa i spokoju od dynamicznie zmieniających się sytuacji na rynku. Co jednak z tymi, którzy mieszkają nie do końca "u siebie"? Czy rynek nieruchomości w postaci najmu mieszkań uległ zagrożeniom dotyczącym braku spłat lokatorów?

 

Najem mieszkań w obliczu pandemii - czy to wciąż opłacalna inwestycja?
 

Dotychczas inwestycja w wynajem mieszkań była popularną formą dla tych, którzy chcieli pomnażać swoje pieniądze. Z długoterminowych umów lokalowych korzystali przede wszystkim: 

  • studenci;
  • pracownicy zagraniczni;
  • osoby pracujące lokalnie w ciągu tygodnia; 
  • młode, bezdzietne pary, które jeszcze nie podjęły decyzji o inwestycji we własną nieruchomość. 

 

Koronawirus znacząco "uszczuplił" grupę dotychczas zainteresowanych wynajmem mieszkań. Dlaczego? 

 

  • Wyższe uczelnie zostały zamknięte, a studenci wyjechali do miast rodzinnych; 
  • Pracownicy zagraniczni w obliczu zamknięcia granic, szybko zdecydowali się na powrót do swoich krajów;
  • Wiele branż przeszło na pracę zdalną, zamykając swoje siedziby;
  • Wiele osób straciło pracę, a tym samym źródła dochodów. 

 

Według badań, przeprowadzanych przez Biuro Informacji Kredytowej, rynek nieruchomości wynajmu mieszkań generuje obecnie spadek zarówno popytu jak i podaży.

 

Spadło samo zainteresowanie wynajmem mieszkań zarówno krótko- jak i długoterminowym, ale również oczekiwaniami właścicieli lokali co do ceny. W obliczu braku entuzjazmu potencjalnych nabywców, administratorzy szybko zdecydowali się na obniżenie cen za wynajem.

 

Zobacz też: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?


 

Najem mieszkań z nadzieją na przyszłość?
 

51% właścicieli mieszkań przeznaczonych na wynajem to osoby, których inwestycja jest oparta na kredycie hipotecznym. W ubiegłych dekadach rynek nieruchomości pokazał, że ryzyko podjęcia kredytu na taką formę inwestycji jest skuteczne i szybko się zwraca, ale Koronawirus skutecznie wywrócił rynek do góry nogami. Efekt? 

 

Żeby samemu opłacić kredyt hipoteczny, właściciele mieszkań, znacząco obniżyli ceny opłat za swoje lokale. Trzeba jednak pamiętać, że pandemia Koronowirusa "zablokowała" marzenia wielu przedstawicieli społeczeństwa we własnych, prywatnych marzeniach o nieruchomości, dając tym samym szansę właścicielom lokali na wynajem.

Status materialny wielu ludzi uległ obniżeniu, a tym samym przestali oni myśleć o wygórowanych standardach życia; Obawa i niepewność sparaliżowały ludzi przed podejmowaniem wielu ważnych decyzji; Banki zaostrzyły przepisy dotyczące udzielania kredytów - konieczny jest wysoki udział własny i stały zarobek.

Obniżeniu uległa także akceptowalność wysokich kwot o które wnioskują kredytobiorcy. 

85% ankietowanych, którzy wzięli udział w ankiecie BIK deklaruje, że w najbliższej przyszłości nie bierze pod uwagę opcji zaciągania kredytu hipotecznego, z uwagi na niestabilną sytuację rynkową. To z kolei może się okazać opłacalne dla właścicieli mieszkań na wynajem.
 

Zobacz też: Spirala zadłużenia. Dlaczego wpadamy w długi?

 

Skorzystaj z naszych usług: Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Masz problem z spłatą kredytu? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Nasze biuro w Zielonej Górze, pomaga Klientom z obciążeniami na hipotece wynikającymi na skutek: niespłaconych kredytów, długów w ZUS i Urzędzie Skarbowym, nieuregulowania innych zobowiązań. Skupujemy także mieszkania za gotówkę. Każdemu udzielamy bezpłatnych porad prawnych
 

Czy opłacalność najmu mieszkań spadnie?

07 lipca 2020
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra

BAZA WIEDZY