Logo Facebook Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Zakup Nieruchomosci ⓒ All rights reserved.

logo wizytówki google Zakup Nieruchomości Zielona Góra

Tylko nie wiele osób może pozwolić sobie na kupno mieszkania za gotówkę. Większość osób musi posiłkować się kredytem hipotecznym. Dzięki naszym informacjom przez całą procedurę przejdziesz bezpiecznie i dobrze się przygotujesz. Od własnych czterech kątów dzieli Cię tylko 7 kroków.

 

Krok 1 - Zdolność kredytowa


Przed udzieleniem kredytu każdy bank sprawdza zdolność kredytową. Bierze pod uwagę wszystkie dochody Twojego gospodarstwa domowego, stałe opłaty, koszty utrzymania oraz ewentualnie spłatę innych kredytów. Po ich zsumowaniu powinna zostać kwota pozwalająca na spłacanie kredytu na mieszkanie. 

Bank bierze także pod uwagę także historię kredytową w BIK, rodzaj umowy. 
Historię w BIK możesz sprawdzić samodzielnie po zalogowaniu się na stronie Biura Informacji Kredytowej. Każdy bank samodzielnie wylicza zdolność kredytową, jeśli w jednym dostaniesz odmowę, to możesz spróbować w innym.

 

Zobacz też: Jak sprawdzić i poprawić swoją zdolność kredytową?

 

Krok 2 - Wkład własny
 

Doradca kredytowy najczęściej przedstawi Ci kilka wariantów kredytu i różny sposób jego spłacania. Dzięki temu będziesz wiedział, na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić i jaki wkład własny musisz zgromadzić. Oczywiście im jest on większy, tym koszty kredytu będą mniejsze. Zgodnie z prawem bankowym wkład własny musi wynosić 20% udzielanego kredytu.

 

Zobacz też: Wkład własny na mieszkanie - ile potrzebujesz gotówki?


 

Krok 3 - Znajdź swoje wymarzone mieszkanie


Jeśli wiesz, ile już możesz przeznaczyć na zakup własnego mieszkania. Możesz to zrobić na rynku pierwotnym (od dewelopera) lub na rynku wtórnym. Poszukiwania na rynku wtórnym można zacząć od ofert na portalu OLX czy OTODOM i dokonać wstępnej selekcji. Można to także zlecić pośrednikowi nieruchomości, dzięki temu zaoszczędzimy na czasie, zresztą większość ofert na portalach ogłoszeniowych umieszczają pośrednicy. Biuro nieruchomości pomoże wynegocjować cenę, sprawdzić jego status prawny, sporządzić umowę wstępną.

 

Krok 4 - Kredyt hipoteczny na mieszkanie


W każdym przypadku kredyt na zakup mieszkania jest kredytem hipotecznym, to znaczy wpis do hipoteki księgi wieczystej jest zabezpieczeniem spłaty kredytu. W przypadku mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym kredyt przelewany jest w transzach na konto dewelopera. Po zakupie mieszkania na rynku wtórnym cała kwota kredytu przelewana jest jednorazowo, taki kredyt jest tańszy ze względu na mniejszą prowizję i inny sposób spłaty kapitału. W każdym przypadku kredyt przelewany jest zawsze na konto sprzedającego.

Zobacz też: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

 

Krok 5 - Podpisanie umowy kredytowej 

 

To już jedna z ostatnich czynności, ale bardzo ważna. Umowa kredytowa wymaga bardzo dokładnego przeczytania, zapoznania się z warunkami spłaty naliczanych odsetek, warunkami wcześniejszej spłaty kredytu. Oczywiście trzeba wykupić ubezpieczenie pomostowe do czasu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej. Ten obowiązek należy do Ciebie, więc im szybciej to zrobisz, tym będzie ono tańsze.

 

Krok 6 - Kupno mieszkania

 

Podpisanie umowy kredytowej umożliwia sfinalizowanie kupna mieszkania. Należy zrobić to w formie umowy notarialnej i dostarczyć ją do banku. Na tej podstawie zostanie uruchomiony kredyt hipoteczny.

Zobacz też: Księga wieczysta mówi prawdę?

 

Krok 7 - Przeprowadzka


Wreszcie masz klucze do własnego mieszkania. W obecności właściciela spisz stan liczników, by potem się rozliczyć. Pozostało Ci urządzenie mieszkania i przepisanie wszystkich mediów na siebie.


 

7 kroków jak kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny

Zamiana mieszkania, Przeprowadzka
25 stycznia 2020
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra
Logo z linkiem do strony zakup nieruchomosci pl Zielona Góra

BAZA WIEDZY